| Weight | 69156723416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6923787706 × 6923557705 cm |
Autoclaves, Hygiene and Sterilisation, Veterinary
Login to purchase
Autoclave SA-232
SKU: VAUSA232
The Sturdy SA-232 is a compact, semi-automatic autoclave designed for veterinary clinics. With a 16L chamber and microprocessor control, it offers efficient sterilization for instruments and supplies.
• EZ Control panel
• EZ maintenance
• Overheat protection
• Pressure overload protection
• Door safety latch (SA-232X only)
• Pressure safety valve
| Model | SA-232 |
|---|---|
| Overall dimensions (WxHxD) | 335 x 430 x 510 mm |
| Power Current | 11A / 1200W, 7A/ 1400W |
| Weight | 15.5 kg |
| Voltage | 230V, 110V |
| Type | Tabletop |
| Chamber Capacity (L) | 16 |
| Chamber Size Diam x Depth (mm) | 230 x 410 |
| Water Fill1 | Manual |
| Water Tank Capacity (cc) | N/A |
| Water Consumption per cycle (cc) | 350-400 |
| Heater (W) | 1400W 1200W |
No resources available.






