| Weight | 69156723416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6923787706 × 6923557705 cm |
Portable Ultrasound, Ultrasonography, Veterinary
Login to purchase
Draminski DogScan with Abdominal Probe
SKU: VUDOGSCAN
A portable and light ultrasound scanner for fast pregnancy diagnosis in small animals.
• 5” screen
• Compact and lightweight with a strong, shock- and moisture-resistant aluminium casing
• Operates in B Mode (real-time imaging) and includes basic functions like FREEZE, GAIN, and FOCUS for image adjustment
• Up to 4 hours on a battery
• Functional membrane keyboard for easy navigation
| Dimension | Width 17.5 cm, Height 14.5 cm, Depth 6 cm |
|---|---|
| Power Supply | Battery |
| Frequency | range: 3-7 MHz |
| Display | 5″ LCD LED, 500 cd/m2, 800 x 480 px |
| Accessories | Carry straps, Waist belt |
| Memory Capacity | 99 images |
| Imaging modes | B Mode |
| Probes | Mechanical abdominal 3-7 MHz |
| Dynamic Focus | No |
| Image management | Freeze, Zoom 100 – 160%, Invert left-right, Saving images, Saving cine loops |
| Imaging adjustment | No available |
| Presets | No available |
| Postprocessing | No |
| Measurements | Grid |
| Workflow tools | Easy and quick disinfection |
| Control panel | Membrane keyboard |
| Exported file format | BMP |
| Exporting data method | No available |
| Multimedia ports | No |
| WiFi connection to mobile devices | No |
| Battery operating time | Up to 6 h |
| Battery charging time | Up to 2 h 30 mins |
| Booting time | 5 s |
| Weight (with probe and battery) | 1.55 kg |
| Ingress Protection (IP) rating | IP65 |
No resources available.




















