| Weight | 69156723416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6923787706 × 6923557705 cm |
Portable Ultrasound, Ultrasonography, Veterinary
Login to purchase
Draminski iScan2 with Convex Probe
SKU: VUISCAN2CP
Light ultrasound scanner with efficient battery and large display. With its advanced technology, iScan2 provides precise diagnostics for large animals!
• 7” screen
• Full screen mode
• Excellent image quality
• Quick data saving
• Up to 7 hours on a battery
• Easy to clean and disinfect
• Durable
| Dimension | Width 22 cm, Height 16.5 cm, Depth 6.7 cm |
|---|---|
| Power Supply | External battery |
| Frequency | range: 2-9 MHz (depends on probe) |
| Display | 7″ LCD LED, 500 cd/m2, 800 x 480 px |
| Accessories | Stand, OLED goggles, OPU, Extension and T-holder for rectal linear or rectal convex probe, Shade cover, Bag with shade cover, Transport bag, Suspenders, Waist belt, Standoff, Wi-Fi Antenna |
| Memory Capacity | 200 images, 200 cine loops |
| Imaging modes | B Mode, B+B Mode, B+M Mode |
| Probes | Rectal linear 4-9 MHz, Rectal convex 2-8 MHz (FIXED probes!) |
| Dynamic Focus | Yes |
| Image management | Freeze, Zoom 60 – 200%, Full screen, Invert left-right, Image rotation, Saving images, Saving cine loops |
| Imaging adjustment | Frame averaging, Negative, LuciD |
| Presets | Possible to save 5 presets |
| Postprocessing | Yes (LuciD) |
| Measurements | Distance, Follicle, Area, Area polygon, Volume, Grid, Backfat, Obstetric package: aging tables for different species |
| Workflow tools | Personalised Quick Access Menu |
| Control panel | Membrane keyboard |
| Exported file format | AVI, BMP |
| Exporting data method | To external flash drive via USB connector, To mobile App by WiFi (images only) |
| Multimedia ports | 6-pin connector for data transfer, 12-pin connector for goggles |
| WiFi connection to mobile devices | No |
| Battery operating time | Up to 7 h |
| Battery charging time | Up to 4 h |
| Booting time | < 20 s |
| Weight (with probe and battery) | 2.4 kg |
| Ingress Protection (IP) rating | IP65 |
No resources available.













