| Weight | 69156723416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6923787706 × 6923557705 cm |
Broncho- / Gastroscopy, Endoscopy, Veterinary
Login to purchase
USB Endoscope SD 1.5mm Working Channel, 3.8mm Outer Channel – 1000mm Length
SKU: VEU130
Designed for medium animals, this model offers a 1.5mm working channel and 1000mm working length, enabling detailed examination and easy navigation of the respiratory tract.
• High-definition image output for clear visualisation
• CMOS + LED technology with non-fiber design for durability and easy maintenance
• Large working channel to accommodate diagnostic and interventional tools
• Multi-function control buttons including white balance, brightness adjustment, and freeze
• Water vapour outlet for cleaning the camera during procedures
• Suitable for companion animal upper and lower respiratory tract examination
| View Angle | 120° |
|---|---|
| Working Length | 1000mm |
| Distal-end | 3.8mm |
| Insertion Tube | 3.8mm |
| Working Channel | 1.5mm |
| Bending | U180°, D130° |
| Rotation | L120°, R120° |
No resources available.





