| Weight | 69156723416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6923787706 × 6923557705 cm |
R650 Anaesthesia Machine – Wall Mount
SKU: VAR650WM
Wall mount integrated design of an anesthesia machine, with compact installation of monitor and ventilator. The wall mount R650 Anesthesia machine is equipped with both rebreathing and non-rebreathing circuits, with one switch to shift between them.
• High-accuracy Vaporizer – Each unit undergoes comprehensive factory inspection, ensuring utmost precision
• Dual-circuits Design – Equipped with both rebreathing and non-rebreathing circuits, supporting one switch to shift
• APL Valve with Quick-occlusion – Simplifies manual ventilation, prevents forgetting re-opening the valve, ensures alveolar safety with 30cm H2O pressure limit
• Good Waste Gas Scavenging – Effectively remove waste anaesthetic gas in the operating room
• Integrated Design – Compact installation of monitor, ventilator, oxygen concentrator, etc
• Streamlined Elegance – Concealed pipeline arrangement, minimizing exposure and leakage risks
| Vaporizer | Output concentration: 0-5vol.%(Isoflurance); 0-8vol,%(Sevoflurance) Working temperature: 10-35°C Capacity: >120ml |
|---|---|
| Oxygen flowmeter | 0.1-4L/min |
| Pressure Gauge | -20cmH2O-100cmH2O |
| CO2 absorber | 2.1L |
| APL valve | 0-70cmH2O |
| Oxygen supply pressure | <0.5Mpa |
| Waste gas canister | Net Weight 800 g, can absorb 200 g |
| Oxygen flush | 10-15L/min |
| Standard Configuration Description | R650 Anesthesia Machine Host (with a vaporizer), R650 Anesthesia Machine Mobile Stand and Base, Gas Filter Canister, Large, Canister Holder, Cuffed Endotracheal Tubes, ID2.0-10.0mm,17pcs/set Reusable Non Latex Breathing Bags, Breathing Circuit Duo-limb, 22mm(M)/15mm(F), 1.5m, Mapleson F Non-rebreathing Circuit (Jackson-Rees),1.5m Corrugated Tube - ID 22.0mm, L1.2m, Storage Basket, O: Hose, Blue, 2*9/16 Connector, 2m |
| Optional Configuration Description | Air Hose (3-layer Compounded Rubber) - ID8.0-9/16(SGL)-2m, Miller Lamp Laryngoscope, 5 Blades+Handle+Case, Miller F.O. Laryngoscope, 5 Blades+Handle+Case, Oxygen Concentrator Shelf for R650, Feline/Canine Mask Set of 6 pcs |





