| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 145 Single Head Surgical Light – Ceiling Mounted
SKU: VSLCS145
This single head ceiling-mounted LED surgical light delivers bright, uniform illumination with adjustable brightness and color temperature, ensuring clear visibility and precision during procedures.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥145,000Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800+300K 4400+300K 5000+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m² |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 60PCS |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm 60%: Notless than 560mm |
No resources available.






