| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 160 Single Head Surgical Light – Ceiling Mounted
SKU: VSLCS160
The Valo 160 LED surgical light delivers precise, high-quality illumination, creating optimal visibility for surgical procedures. Its advanced design ensures consistent performance and a safe, sterile environment, making it a dependable choice for modern operating rooms.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥160,000Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800+300K 4400+300K 5000+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m² |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 84pcs |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm, 60%: Notless than 560mm |
No resources available.





