| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 160 Twin Head Surgical Light – Ceiling Mounted
SKU: VSLCT160
This ceiling-mounted twin-head LED surgical light combines powerful, uniform illumination with flexible positioning, allowing surgeons to clearly visualize every detail. Engineered for durability and a sterile environment, it enhances precision and efficiency in complex procedures.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥160,000Lux;<160,000Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800+300K 4400+300K 5000+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m² |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 84+84pcs |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm, 60%: Notless than 560mm |
No resources available.





