| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Examination and Procedure Lights, Examination and Procedure Lights, Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Veterinary
Valo 80 Twin Head Examination Light – Ceiling Mounted
SKU: VSLCT80
These operating room overhead lights provide high-intensity, shadow-free illumination with adjustable color temperature for precise tissue visualization. Designed for efficiency and clarity, they are twin-head ceiling-mounted lights ideal for modern surgical environments.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥80,000Iux / ≥80,000Iux |
|---|---|
| Color temperature | 3800 300K, 4800+300K |
| Colour reduction index (Ra) | 97 |
| Depth Of Illuminance | ≥1600mm |
| Total irradiance | 200W/m² |
| Size of light field | 195mm |
| Lamp head diameter | 450mm |
| Rated power of bulb | 3.2V/1 W |
| Service life of illuminant | ≥50,000h |
| Power supply voltage | AC110-240V,50/60Hz 60VA |
| Total Power Consumption | 60VA |
| Light Focus adjustment System | Manual |
| Terperature at surgeons head | <1°C |
| CRI RA | 93 |
| Total Power Consumption | 30W |
| Total LED bulb quantity | 25pcs |
No resources available.





