| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 145 Twin Head Surgical Light – Ceiling Mounted
SKU: VSLCT145
This twin-head ceiling-mounted LED surgical light provides powerful, evenly distributed illumination across the operating area. With adjustable settings and a design focused on maintaining a sterile environment, it enhances precision and efficiency during complex procedures.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥145,000Lux; <145,000Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800+300K 4400+300K 5000+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m² |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 120PCS |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm, 60%: Notless than 560mm |
No resources available.





