| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 145 Surgical Light – Wall Mounted
SKU: VSLW145
The Valo 145 wall-mounted LED surgical light provides bright, consistent illumination while saving valuable floor space. Its fixed wall design keeps the workspace clear and ensures reliable lighting for every veterinary or surgical procedure.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥145,000 Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800K+300K; 4400K+300K; 5000K+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m2 |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 60 |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm, 60%: Notless than 560mm |
No resources available.





