| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Surgical Lights, Surgical Lights, Veterinary
Valo 160 Surgical Light – Wall Mounted
SKU: VSLW160
The wall mounted surgical light offers exceptional illumination for operating rooms, delivering over 160,000 lux brightness with adjustable color temperatures ranging from 3,800K to 5,000K.
No features added.
| Illuminance (Lux) | <160,000 Lux |
|---|---|
| Color temperature | 3800K+300K; 4400K+300K; 5000K+300K |
| Total irradiance | ≤500W/m2 |
| Spot diameter | 160-200mm |
| Input Power | 90VA |
| LED secondarylight-emitting tube power | 3.2V/3W |
| Number of LED secondarylight-emitting tubes | 84pcs |
| ENDO | ≥10000 Lux |
| GL | ≥12000 Lux |
| Color rendering index (Ra) | 96≤Ra≤100 |
| Illumination depth | 20%: Notless than 1070mm, 60%: Notless than 560mm |
No resources available.





