| Weight | 69156723416 kg |
|---|
Examination and Procedure Lights, Examination and Procedure Lights, Human, Surgical Lighting, Surgical Lighting, Veterinary
Valo 80 Examination Light – Wall Mounted
SKU: VSLW80
This wall-mounted surgical light delivers high-intensity, shadow-free illumination, enhancing visibility during medical procedures. Its ergonomic design and durable LED technology ensure long-lasting performance and efficient energy use.
No features added.
| Illuminance (Lux) | ≥80,000Iux |
|---|---|
| Color temperature | 3800±300K, 4800±300K |
| Colour reduction index (Ra) | 97 |
| Depth Of Illuminance | ≥1ó00mm |
| Total irradiance | 200W/m² |
| Size of light field | 195mm |
| Lamp head diameter | 450mm |
| Rated power of bulb | 3.2V/1W |
| Service life of illuminant | ≥50,000h |
| Power supply voltage | AC110-240V, 50/60Hz |
| Total Power Consumption | 60VA |
| Light Focus adjustment System | Manual |
| Terperature at surgeons head | ≤1°C |
| CRI RA | 93 |
| Total Power Consumption | 30W |
| Total LED bulb quantity | 25pcs |
No resources available.





